B72214S2511K101
Mfr.Part #
B72214S2511K101
Package / Case
Disc 14mm
Description
VARISTOR 820V 5KA DISC 14MM
Stock
70
In Stock :
70
Product Category :
Terminal Shape :
Wire
Varistor Voltage (Max) :
902V
Current - Surge :
5kA
Package / Case :
Disc 14mm
Maximum DC Volts :
670V
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Energy :
165J
Published :
2011
Maximum AC Volts :
510V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Circuit DC Voltage-Max :
670V
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Varistor Voltage (Min) :
738V
Capacitance @ Frequency :
300pF @ 1kHz
Series :
AdvanceD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage (Typ) :
820V
Number of Terminations :
2
Datasheets
B72214S2511K101
Introducing EPCOS (TDK) B72214S2511K101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 14mm, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, B72214S2511K101 pinout, B72214S2511K101 datasheet PDF, B72214S2511K101 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72214S2511K101 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.