B72214S0170K551
Mfr.Part #
B72214S0170K551
Package / Case
Disc 14mm
Description
VARISTOR 27V 1KA DISC 14MM
Product Category :
Packing Method :
TR
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance @ Frequency :
8200pF @ 1kHz
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
29.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
HTS Code :
Terminal Placement :
Radial
Energy :
5.0J
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage (Typ) :
27V
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Current - Surge :
1kA
Maximum AC Volts :
17V
Varistor Voltage (Min) :
24.3V
Maximum DC Volts :
22V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
VARISTOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Standard
Datasheets
B72214S0170K551
Introducing EPCOS (TDK) B72214S0170K551 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 14mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, B72214S0170K551 pinout, B72214S0170K551 datasheet PDF, B72214S0170K551 amp .Beyond EPCOS (TDK) B72214S0170K551 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.