B57-050-261-202
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B57-050-261-202
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN RCPT 50POS R/A SOLDER
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
Centronics Connectors
Connector Type :
Receptacle
Length :
82.8mm
Number of Positions :
50
Width :
15.2mm
Series :
B57, MDR
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
5A
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Current Rating :
5A