B43697A5156Q9
Mfr.Part #
B43697A5156Q9
Package / Case
Axial
Description
CAP ALUM 15UF 450V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Tolerance :
30%
Termination :
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
2.9Ohm
Polarity :
Polar
Length :
29.9974mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
14mm
Ripple Current :
640mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.6Ohm
Capacitance :
15μF
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B43697A5156Q9
15μF Capacitor 30% 640mA Axial