B43601C9227M67
Mfr.Part #
B43601C9227M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.37A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Impedance :
670mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
25mm
Ripple Current :
1.37A
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
490mOhm @ 100Hz
Capacitance :
220μF
Datasheets
B43601C9227M67
EPCOS (TDK) B43601C9227M67
B43601 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.37A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In