B43544F2567M000
Mfr.Part #
B43544F2567M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Tray
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Length :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Series :
B43544
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.01A @ 100Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
170mOhm
Packing Method :
Cardboard
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Diameter :
30mm
Terminal Pitch :
10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
560μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43544F2567M000
EPCOS (TDK) B43544F2567M000
B43544 560μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In