B43544B6277M087
Mfr.Part #
B43544B6277M087
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Cardboard
Capacitance :
270μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Positive Tolerance :
20%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature (Max) :
105°C
Length :
40mm
Negative Tolerance :
20%
Diameter :
35mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Series :
B43544
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
4520mA
ESR :
85 mΩ
Datasheets
B43544B6277M087
EPCOS (TDK) B43544B6277M087
B43544 270μF Capacitor 4520mA