B43511C0827M000
Mfr.Part #
B43511C0827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Impedance :
200mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
420V
Lead Pitch :
10mm
Lead Diameter :
800 µm
Life (Hours) :
12000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.6A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
820µF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
420V
Length :
70mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Number of Pins :
4
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
4.6A
Diameter :
40mm
Datasheets
B43511C0827M000
EPCOS (TDK) B43511C0827M000
B43511 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.6A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead