B43508B5227M87
Mfr.Part #
B43508B5227M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
Capacitance :
220μF
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Ripple Current :
1.11A
Height :
40mm
Diameter :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
560mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
B43508
Termination :
Snap in
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
790mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.11A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B43508B5227M87
EPCOS (TDK) B43508B5227M87
B43508 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.11A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In