B43505A9337M007
Mfr.Part #
B43505A9337M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
330µF
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Tan Delta :
0.13
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
1.7A
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
30mm
Package / Case :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
1.15619mA
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
50mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B43505A9337M007
EPCOS (TDK) B43505A9337M007
330μF Capacitor 20% Bulk 1.7A 10mm Aluminum