B43505A9157M82
Mfr.Part #
B43505A9157M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
590mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
150µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current :
950mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
5000 hours
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Impedance :
730mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
25mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
40mm
Series :
B43505
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43505A9157M82
EPCOS (TDK) B43505A9157M82
B43505 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In