B43504H2108M80
Mfr.Part #
B43504H2108M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Diameter :
30mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
2.4A
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
200V
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Impedance :
180mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 100Hz
Height :
35mm
Datasheets
B43504H2108M80
EPCOS (TDK) B43504H2108M80
B43504 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In