B43501E0227M002
Mfr.Part #
B43501E0227M002
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Stock
3
In Stock :
3
Bulk
Voltage - Rated DC :
420V
Capacitance :
220μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Min Operating Temperature :
-25°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
35mm
Test Frequency :
100Hz
Number of Pins :
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
Ripple Current :
1.46A
Package / Case :
Aluminum
Datasheets
B43501E0227M002
EPCOS (TDK) B43501E0227M002
220μF Capacitor 20% Bulk 1.46A 10mm Aluminum