B43305B2687M007
Mfr.Part #
B43305B2687M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
2.13A
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.13A @ 100Hz
Through Hole
Leakage Current :
1.1805mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
260mOhm
Length :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.15 %
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
680μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
25mm
Datasheets
B43305B2687M007
EPCOS (TDK) B43305B2687M007
B43305 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.13A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In