B43305A5107M000
Mfr.Part #
B43305A5107M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
100μF
Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.36Ohm @ 100Hz
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
1.9Ohms
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
22mm
Termination :
Snap in
Number of Pins :
2
Test Frequency :
100Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
850mA
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ Low Frequency :
850mA @ 100Hz
Lead Diameter :
800 µm
ROHS3 Compliant
Type :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43305A5107M000
EPCOS (TDK) B43305A5107M000
B43305 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In