B43254A1397M
Mfr.Part #
B43254A1397M
Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Leakage Current :
0.7494mA
Tolerance :
20%
Diameter :
22mm
Height :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
1.09A
Voltage - Rated :
160V
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
27.0002mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
390µF
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
B43254
Tan Delta :
0.15
Datasheets
B43254A1397M
EPCOS (TDK) B43254A1397M
B43254 390μF Capacitor 20% 1.09A 10.0076mm Radial