B41858C7187M8
Mfr.Part #
B41858C7187M8
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Impedance :
113mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
746mA @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
129mOhm @ 10kHz
Factory Lead Time :
26 Weeks
Ripple Current :
746mA
Height :
12.5mm
Mount :
Through Hole
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
B41858
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Termination :
Radial
Capacitance :
180µF
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Lead Pitch :
5mm
Polarization :
Polar
Diameter :
10mm
Voltage - Rated :
35V
Datasheets
B41858C7187M8
EPCOS (TDK) B41858C7187M8
B41858 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 746mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can