B41821K7108M000
Mfr.Part #
B41821K7108M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 120Hz
Length :
20mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
5mm
Surface Mount :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
12.5mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.35mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
35V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1000µF
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Series :
B41821
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Datasheets
B41821K7108M000
EPCOS (TDK) B41821K7108M000
B41821 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can