B41605A7688M9
Mfr.Part #
B41605A7688M9
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 40V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
9A
Ripple Current @ High Frequency :
9A @ 10kHz
Capacitance :
6800µF
Series :
B41605
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Lead Pitch :
8.4074mm
Life (Hours) :
5000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated :
40V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41605A7688M9
EPCOS (TDK) B41605A7688M9
B41605 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 9A 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar 8.4074mm Radial, Can