B41605A7159M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41605A7159M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B41605
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
40V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
15000µF
Ripple Current @ High Frequency :
10.1A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41605A7159M002
EPCOS (TDK) B41605A7159M002
B41605 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -55°C~125°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead