B41570E8688Q000
Mfr.Part #
B41570E8688Q000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 6800UF 63V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
20A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
10000 hours
Voltage - Rated :
63V
Termination :
Screw
Test Frequency :
100Hz
Length :
105.7mm
Lead Pitch :
12.7mm
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Impedance :
17mOhms
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 100Hz
Capacitance :
6800µF
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
-10% +30%
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
Series :
B41570
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
10A @ 100Hz
Diameter :
35.7mm
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B41570E8688Q000
B41570 6800μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 20A 1.406Dia 35.70mm Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals