B41554B9158Q000
Mfr.Part #
B41554B9158Q000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1500UF 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 100Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
35.7mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
Termination :
Screw
Series :
B41554
Life (Hours) :
2500 hours
Height Seated (Max) :
2.232 56.70mm
Capacitance :
1500μF
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
12.7mm
Tolerance :
-10% +30%
Length :
55.7mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
2500 Hrs @ 125°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
8.8A
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
83mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
34mOhms
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
100V
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Datasheets
B41554B9158Q000
B41554 1500μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 8.8A 1.406Dia 35.70mm -55°C~125°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals