B3803FCH-20C001112U1930
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B3803FCH-20C001112U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
LED RGB FULL COLOR (1.6(L)X1.6(
Manufacturer :
Harvatek Corporation
Product Category :
Lens Transparency :
Product Status :
Active
Wavelength - Peak :
632nm Red, 520nm Green, 468nm Blue
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Millicandela Rating :
285mcd Red, 900mcd Green, 180mcd Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Red, 3V Green, 3V Blue
Lens Size :
1.60mm x 1.15mm
Configuration :
Independent
Lens Color :
Viewing Angle :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Chip LED
Wavelength - Dominant :
624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Size / Dimension :
1.60mm L x 1.60mm W
Height (Max) :
0.40mm
Current - Test :
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue