B37986G5562J000
Mfr.Part #
B37986G5562J000
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
5600pF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
B37986G
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
B37986G5562J000
EPCOS (TDK) B37986G5562J000
B37986G 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
B37986G5562J000 Overview
A 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
B37986G5562J000 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm