B32923C3474K000
Mfr.Part #
B32923C3474K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
305V
Dielectric :
PP
Surface Mount :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial
Height :
16.5mm
Depth :
8.5mm
Length :
26.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
470nF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Pitch :
22.5mm
Lead Diameter :
800 µm
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Datasheets
B32923C3474K000
EPCOS (TDK) B32923C3474K000
470nF Film Capacitor 10% Radial 305V-AC Polypropylene
B32923C3474K000 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 630V.
B32923C3474K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V