B26B-PUDSS(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B26B-PUDSS(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage - Rated :
250V
Number of Positions Loaded :
All
Stack Height (Mating) :
11mm
Insulation Height :
0.378 9.60mm
Current Rating (Amps) :
3A
IEC Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Latch Holder
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Termination :
Solder
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-25°C~85°C
MIL Conformance :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Color :
Natural
Series :
PUD
Filter Feature :
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Cable/Wire
JESD-609 Code :
e3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Additional Feature :
POLARIZED, TOP ENTRY, SHROUDED
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Male Pin
PUD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 26-Position Board to Cable/Wire 0.378 9.60mm Height