B2612UYNG20D000412U1930
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B2612UYNG20D000412U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Datasheet
Download
Description
1.6(L)X1.5(W)X0.55(H) MM
Manufacturer :
Harvatek Corporation
Product Category :
Features :
Product Status :
Active
Wavelength - Peak :
591nm Amber, 520nm Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Amber, 3.3V Green
Configuration :
Independent
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Current - Test :
20mA Amber, 20mA Green
Millicandela Rating :
71.5mcd Amber, 180mcd Green
Wavelength - Dominant :
589nm Amber, 525nm Green
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
1.60mm L x 1.50mm W
Lens Size :
1.10mm x 1.50mm
Supplier Device Package :
Color :
Amber, Green
Viewing Angle :
Package / Case :
0606 (1616 Metric)
Lens Color :
Lens Transparency :
Diffused
Height (Max) :
0.65mm