B13B-PH-SM3-TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B13B-PH-SM3-TB
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER SMD 13POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
PH
Number of Positions :
13
Gender :
Male
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
100V
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.130 3.30mm
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Fastening Type :
Detent Lock
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
IEC Conformance :
No
Feature :
Solder Retention
Contact Shape :
Square
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Lead Pitch :
2mm
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Filter Feature :
Number of Rows :
1
HTS Code :
Insulation Color :
Natural
Additional Feature :
TOP ENTRY, SHROUDED
Stack Height (Mating) :
8.6mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Free :
Contains Lead
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Housing Material :
Nylon
Pbfree Code :
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
13
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.260 6.60mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
B13B-PH-SM3-TB
JST B13B-PH-SM3-TB
PH Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin-Lead Polyamide (PA46), Nylon 4/6 13-Position Board to Cable/Wire 0.260 6.60mm Height