AZ2940T-3.3G1
Mfr.Part #
AZ2940T-3.3G1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Product Status :
Obsolete
Package :
Tube
Number of Regulators :
1
Series :
Output Type :
FIXED
Current - Output :
1A
PSRR :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Current - Supply (Max) :
18 mA
Mounting Type :
Through Hole
Current - Quiescent (Iq) :
25 mA
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Output (Max) :
Control Features :
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1A
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) :
13.2V