AZ23C7V5-G3-08
Mfr.Part #
AZ23C7V5-G3-08
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 5V
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage Tolerance :
5%
Reference Voltage :
7.5V
Impedance-Max :
7Ohm
HTS Code :
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
Tolerance :
±5%
Working Test Current :
5mA
Zener Voltage :
7.5V
Impedance :
7Ohm
Datasheets
AZ23C7V5-G3-08
Vishay AZ23C7V5-G3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 7.5V 7Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C7V5-G3-08 Overview
With this device, a wide range of 5% reverse voltages is supported.Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 7Ohm ohm.The working test voltage for electronic parts like this one is 5mA.±5% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 7.5V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 7Ohm ohm.A voltage tolerance of 5% is characteristic of this part.
AZ23C7V5-G3-08 Features
7Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance