AZ23C27-HE3-18
Mfr.Part #
AZ23C27-HE3-18
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Tolerance :
±5%
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
5%
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
27V
Max Power Dissipation :
300mW
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Working Test Current :
5mA
Zener Voltage :
27V
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 20V
Impedance :
80Ohm
Impedance-Max :
80Ohm
Datasheets
AZ23C27-HE3-18
Vishay AZ23C27-HE3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 27V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C27-HE3-18 Overview
The device supports a wide range of 5% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 80Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±5%.A zener current of 27V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 80Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 5% characterizes this part.
AZ23C27-HE3-18 Features
80Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance