AZ23C22-HE3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23C22-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Configuration :
1 Pair Common Anode
Terminal Form :
Gull wing
Impedance-Max :
55Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 17V
Mount :
Surface Mount
Impedance :
55Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
22V
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Voltage :
22V
Number of Pins :
3
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tolerance :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tol-Max :
5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Working Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
yes
Weight :
8.788352mg
Element Configuration :
Common Anode
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
AZ23C22-HE3-18
Vishay AZ23C22-HE3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 22V 55Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C22-HE3-18 Overview
In addition to supporting a wide range of 5% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 55Ohm ohm.As you can see, this electronic part has a working test voltage of 5mA.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 22V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 55Ohm ohm, which opposes alternating current.With regard to tolerances, this part has a 5% voltage tolerance.
AZ23C22-HE3-18 Features
55Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance