AZ23C22-G3-18
Mfr.Part #
AZ23C22-G3-18
Description
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23
yes
Working Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
300mW
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
55Ohm
Number of Terminations :
3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 17V
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tolerance :
5%
Reference Voltage :
22V
Voltage Tol-Max :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance :
55Ohm
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Zener Voltage :
22V
Published :
Number of Pins :
Datasheets
AZ23C22-G3-18
Vishay AZ23C22-G3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 22V 55Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C22-G3-18 Overview
The voltage should be maintained at less than 5% for high efficiency.In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effect of resistance and reactance in a circuit, and the impedance of this device is 55Ohm ohm.In the case of this electronic part, there is 5mA working test voltage supplied to array.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±5% tolerance.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 22V.The impedance of this device is 55Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.In terms of tolerance, this part is characterised by a 5% voltage tolerance.
AZ23C22-G3-18 Features
55Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance