AZ23C15-HE3-18
Mfr.Part #
AZ23C15-HE3-18
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Diodes - Zener - Arrays
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
30Ohm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage Tolerance :
5%
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
15V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Max Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
30Ohm
JESD-609 Code :
e3
ZENER DIODE
Number of Terminations :
3
Reference Voltage :
15V
Datasheets
AZ23C15-HE3-18
Vishay AZ23C15-HE3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 15V 30Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C15-HE3-18 Overview
The voltage should be maintained at less than 5% for high efficiency.In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effect of resistance and reactance in a circuit, and the impedance of this device is 30Ohm ohm.In the case of this electronic part, there is 5mA working test voltage supplied to array.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±5% tolerance.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 15V.The impedance of this device is 30Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.In terms of tolerance, this part is characterised by a 5% voltage tolerance.
AZ23C15-HE3-18 Features
30Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance
5% voltage tolerance