AZ23C15-HE3-08
Mfr.Part #
AZ23C15-HE3-08
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Voltage Tol-Max :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Gull wing
Series :
Automotive, AEC-Q101
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
300mW
Zener Voltage :
15V
Reference Voltage :
15V
Published :
Impedance-Max :
30Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance :
30Ohm
Working Test Current :
5mA