AZ23C12-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23C12-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT23
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
20Ohm
Tolerance :
±5%
Power - Max :
300mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 9V
Base Part Number :
AZ23C12
Working Test Current :
5mA
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
0.3W
Voltage Tol-Max :
5.39%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Reference Voltage :
12V
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Configuration :
1 Pair Common Anode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Dynamic Impedance-Max :
20Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
175°C
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
AZ23C12-TP
Micro Commercial Components (MCC) AZ23C12-TP
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 12V 20Ohm 2 Elements 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5.39% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23C12-TP Overview
In addition to supporting a wide range of 5.39% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.As you can see, this electronic part has a working test voltage of 5mA.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 20Ohm ohm, which opposes alternating current.A maximum dynamic impedance of 20Ohm should be reached by this device.
AZ23C12-TP Features
5mA working test voltage
±5% tolerance