AZ23B5V1-G3-18
Mfr.Part #
AZ23B5V1-G3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Zener Voltage :
5.1V
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 800mV
Voltage Tolerance :
2%
Voltage Tol-Max :
2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation :
300mW
Impedance :
60Ohm
Reference Voltage :
5.1V
Impedance-Max :
60Ohm
Datasheets
AZ23B5V1-G3-18
Vishay AZ23B5V1-G3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 5.1V 60Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B5V1-G3-18 Overview
In addition to supporting a wide range of 2% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 60Ohm ohm.As you can see, this electronic part has a working test voltage of 5mA.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±2%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 5.1V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 60Ohm ohm, which opposes alternating current.With regard to tolerances, this part has a 2% voltage tolerance.
AZ23B5V1-G3-18 Features
60Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance