AZ23B51-G3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23B51-G3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Voltage Tol-Max :
2%
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
51V
Impedance-Max :
100Ohm
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
2
Polarity :
Unidirectional
Weight :
8.788352mg
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±2%
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Common Anode
Configuration :
1 Pair Common Anode
Number of Pins :
3
Working Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 38V
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Zener Voltage :
51V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
Impedance :
100Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
AZ23B51-G3-18
Vishay AZ23B51-G3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 51V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B51-G3-18 Overview
These devices are capable of supporting a wide range of 2% reverse voltages.An impedance in electrical engineering is the opposition presented to alternating current by a circuit whose resistance and reactance are equal to zero.A working test voltage of 5mA is applied to this electronic part.This part has a ±2% tolerance when array comes to tolerances.Approximately 51V is the device's zener current.An impedance of 100Ohm ohm describes the opposition alternating current presents when resistance and reactance combine in a circuit.The part is characterized by a 2% voltage tolerance.
AZ23B51-G3-18 Features
100Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance