AZ23B3V9-HE3-08
Mfr.Part #
AZ23B3V9-HE3-08
Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23
Impedance-Max :
95Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
Impedance :
95Ohm
Voltage Tolerance :
2%
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
2%
Max Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
3.9V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Number of Terminations :
3
Series :
Automotive, AEC-Q101
Working Test Current :
5mA
Zener Voltage :
3.9V
Datasheets
AZ23B3V9-HE3-08
Vishay AZ23B3V9-HE3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 3.9V 95Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B3V9-HE3-08 Overview
It supports a wide range of 2% reverse voltages.This device has a 95Ohm ohm impedance, which is the opposition to alternating current that comes from resistance and reactance combined.Electronic parts like this one are supplied with 5mA working test voltage.±2% tolerances are associated with this part.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 3.9V.By combining resistance and reactance, this device has an impedance of 95Ohm ohm, which represents the opposition to alternating current.As far as voltage tolerance is concerned, this part has a 2% value.
AZ23B3V9-HE3-08 Features
95Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance