AZ23B36-G3-18
Mfr.Part #
AZ23B36-G3-18
Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Voltage Tol-Max :
2%
Working Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 27V
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance :
90Ohm
Zener Voltage :
36V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
260
Number of Pins :
Impedance-Max :
90Ohm
Reference Voltage :
36V
Tolerance :
±2%
Voltage Tolerance :
2%
Datasheets
AZ23B36-G3-18
Vishay AZ23B36-G3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 36V 90Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B36-G3-18 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 2%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 90Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±2% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 36V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 90Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 2%.
AZ23B36-G3-18 Features
90Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance