AZ23B2V7-HE3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23B2V7-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Published :
Number of Elements :
2
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
3
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage Tolerance :
2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
2.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
300mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
8.788352mg
Pin Count :
3
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101
Max Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance :
83Ohm
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
1 Pair Common Anode
Element Configuration :
Common Anode
Impedance-Max :
83Ohm
Zener Voltage :
2.7V
Pbfree Code :
yes
Working Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
2%
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance :
±2%
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AZ23B2V7-HE3-18
Vishay AZ23B2V7-HE3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 2.7V 83Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B2V7-HE3-18 Overview
With this device, you can reverse voltages up to 2%.A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 83Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.This part has a ±2% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 2.7V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 83Ohm ohm.Voltage tolerance for this part is 2%.
AZ23B2V7-HE3-18 Features
83Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance