AZ1085CS-3.3TRG1
Mfr.Part #
AZ1085CS-3.3TRG1
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Operating Temperature :
0°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263
Voltage - Input (Max) :
12V
Package / Case :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Current Limit :
3.2A
Output Voltage :
3.3V
Current - Output :
3A
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 3A
Max Operating Temperature :
125°C
Dropout Voltage :
1.3V
Datasheets
AZ1085CS-3.3TRG1
Diodes Incorporated AZ1085CS-3.3TRG1
Fixed PMIC TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
AZ1085CS-3.3TRG1 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of 0°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 3A on this regulator. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Whenever the temperature is less than 125°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of 0°C.
AZ1085CS-3.3TRG1 Features
1.3V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C