AZ1084S2-1.8TRE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ1084S2-1.8TRE1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Input (Max) :
12V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Number of Outputs :
1
Polarity :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Current :
5A
Supplier Device Package :
TO-263-2
Min Operating Temperature :
0°C
Mount :
Surface Mount
Current - Output :
5A
Package / Case :
Dropout Voltage :
1.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 5A
Max Input Voltage :
12V
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Current Limit :
5.5A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Output Voltage :
1.8V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Reference Voltage :
1.262V
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
3
Output Configuration :
Positive
PSRR :
72dB (120Hz)
Quiescent Current :
5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
AZ1084S2-1.8TRE1
Diodes Incorporated AZ1084S2-1.8TRE1
Fixed Tin PMIC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
AZ1084S2-1.8TRE1 Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at 0°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 5A at the moment. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 3 pins. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 5A. It operates in the 5mA Quiescent Current state. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below 0°C are not allowed on the chip.
AZ1084S2-1.8TRE1 Features
1.3V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C