AZ1084CS2-3.3TRG1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ1084CS2-3.3TRG1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263-2
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 4.5A
Max Output Current :
5A
PSRR :
72dB (120Hz)
Output Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Output Configuration :
Positive
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Positive
Max Input Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
Mount :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Output :
5A
Operating Temperature :
0°C~125°C
Reference Voltage :
1.262V
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
Supplier Device Package :
TO-263-2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
Voltage - Input (Max) :
12V
Min Current Limit :
5.5A
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Quiescent Current :
5mA
Dropout Voltage :
1.35V
Datasheets
AZ1084CS2-3.3TRG1
Diodes Incorporated AZ1084CS2-3.3TRG1
Fixed Tin PMIC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
AZ1084CS2-3.3TRG1 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 0°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 5A from this regulator IC. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 3 pins. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 5A. It operates in the 5mA Quiescent Current state. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below 0°C operating temperature.
AZ1084CS2-3.3TRG1 Features
1.35V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C