AXN560045G
Mfr.Part #
AXN560045G
Description
CONN SOCKET 60POS SMD GOLD
Contact Resistance :
80mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.020 0.50mm
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
Stack Height (Mating) :
5mm
Published :
Connector Type :
Socket, Center Strip Contacts
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Gender :
FEMALE
Max Current Rating :
200mA
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
200mA
Height Above Board :
0.120 3.05mm
Series :
P5
Filter Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MIL Conformance :
Number of Positions :
60
Voltage - Rated :
60V
Total Number of Contacts :
60
Datasheets
AXN560045G
Socket, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 60 Positions P5 Gold SMD/SMT COPPER ALLOY
AXN560045G Overview
AXN560045G Features
P5 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C