AXN440C040P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AXN440C040P
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
MIL Conformance :
No
Orientation :
Straight
Mixed Contacts :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Max Current Rating :
500mA
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
60
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Stack Height (Mating) :
13mm
Contact Resistance :
60mOhm
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DIN Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.031 0.80mm
Number of Positions :
40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
Height Above Board :
0.399 10.14mm
Filter Feature :
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
P8
Datasheets
AXN440C040P
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions P8 Gold Solder COPPER ALLOY
AXN440C040P Overview
AXN440C040P Features
P8 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C