AXN350130S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AXN350130S
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pitch :
0.031 0.80mm
Contact Finish :
Gold
Max Current Rating :
500mA
Mount :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
50
Current Rating :
500mA
Filter Feature :
No
Max Operating Temperature :
85°C
MIL Conformance :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
60V
JESD-609 Code :
e4
Stack Height (Mating) :
6mm 7mm 8mm 13mm 14mm
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Board Guide
Housing Material :
Resin
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Resistance :
60mOhm
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
ECCN Code :
EAR99
Series :
P8
Contact Gender :
FEMALE
Height Above Board :
0.106 2.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
50
DIN Conformance :
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Socket, Center Strip Contacts
UL Flammability Code :
94V-0
Additional Feature :
LOW PROFILE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Number of Rows :
2
Mixed Contacts :
Packaging :
Tube
Datasheets
AXN350130S
Socket, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 50 Positions P8 Gold SMD/SMT COPPER ALLOY
AXN350130S Overview
AXN350130S Features
P8 series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C