AXK5S50037YG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AXK5S50037YG
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Max Current Rating :
16A
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Resin
Number of Positions :
50
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
P5KS
Pitch :
0.020 0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Board Guide
Voltage - Rated :
60V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Current Rating :
500mA
Stack Height (Mating) :
4mm 5mm 6mm
Connector Type :
Socket, Center Strip Contacts
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Height Above Board :
0.120 3.05mm
Published :
Contact Resistance :
60mOhm
Datasheets
AXK5S50037YG
Panasonic AXK5S50037YG
Socket, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 50 Positions P5KS Gold SMD/SMT
AXK5S50037YG Overview
AXK5S50037YG Features
P5KS series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C