AXC51S5150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AXC51S5150
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN RCPT 51POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Series :
CS
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
0.25A per Contact
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DIN Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Color :
Black
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
51
Reach Compliance Code :
Unknown
Style :
Board to Cable/Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Fastening Type :
Detent Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.047 1.20mm
Voltage - Rated :
50V
IEC Conformance :
No
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Total Number of Contacts :
51
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Type :
Outer Shroud Contact
Number of Positions Loaded :
All
Feature :
Solder Retention
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AXC51S5150
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 51 Positions Outer Shroud Contact