AX7PBF3-74.5000C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX7PBF3-74.5000C
Manufacturer
Abracon
Package / Case
8-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 74.5000MHZ LVPECL
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Frequency :
74.5MHz
Oscillator Type :
LVPECL
Ratings :
Abracon Corporation
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency Stability :
±25ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
2.5V
Series :
ClearClock™ AX7
Type :
XO (Standard)
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Output :
LVPECL
Function :
Enable/Disable
Current - Supply (Max) :
94mA
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Package :
Strip
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Fall Time-Max :
0.35ns
Mounting Type :
Packaging :
Strip
Symmetry-Max :
55/45%
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Rise Time-Max :
0.35ns
Current - Supply (Disable) (Max) :
86mA
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Voltage - Supply :
2.5V
Absolute Pull Range (APR) :
Output Load :
50 OHM
Operating Frequency :
74.5MHz